Zdjęcie ściany na której umieszczony jest zegar pokazujący godzinę 6:34. Na ścianie odbja się cień ramy okiennej.

W jakich godzinach budzą się narządy?

Karolina Jabłońska
31 maja 2021

Dużo słyszy się o zegarze biologicznym, który zaprogramowany jest w każdym organizmie. Życie w zgodzie z nim umożliwia zachowanie równowagi koniecznej do prawidłowego funkcjonowania. Warto wziąć pod uwagę fakt, że nie wszystkie organy są aktywne w tym samym czasie. Każdy z nich działa na najwyższych obrotach przez wybrane dwie godziny dziennie. Dlatego też, objawy wielu chorób są najbardziej odczuwalne o konkretnych porach. Przyjrzyjmy się zegarowi biologicznemu poszczególnych organów.

Aktywność organów w ciągu doby 

1:00 – 3:00 Wątroba 

Organizm rozpoczyna dobę od wzmożonej pracy wątroby. W tym czasie usuwa ona z krwioobiegu tłuszcze i inne szkodliwe substancje. Jest to na tyle ważny proces, że wszystkie inne funkcje ograniczone zostają do minimum np. ilość tlenu w mózgu utrzymywana jest na najniższym poziomie. W tych godzinach nie należy pić alkoholu, kawy, palić papierosów ani jeść tłustych potraw. 

3:00 – 5:00 Płuca 

Wiesz, że ataki astmy najczęściej występują w nocy? Dzieje się tak, ponieważ między trzecią a piątą rano płuca działają najaktywniej. Oddech jest głębszy i dłuższy, dlatego wszelkie choroby mające na niego wpływ dają się bardziej we znaki. 

5:00 – 7:00 Jelito grube

Ranne ptaszki mogą spodziewać się w tych godzinach wypróżnienia. Jelito grube osiąga szczyt swoich możliwości i potrzebuje oczyszczenia z zalegających resztek pożywienia. Jeśli wstajesz o tej porze, prawdopodobnie szybciej wejdziesz w aktywny rytm dnia. Z kolei osoby z problemami sercowymi powinny w tym czasie unikać stresów. Wczesnym rankiem najczęściej dochodzi do udarów i zawałów serca. 

9:00 – 11:00 Trzustka i śledziona

Jest to czas trawienia cukrów, więc możesz czuć przypływ energii. Najlepiej poświęcić te godziny pracy umysłowej, która przynosi o tych porach najlepsze efekty. Jest to również dobry moment na podejmowanie ważnych decyzji. 

11:00 – 13:00 Serce

Kolejny trudny moment dla osób z problemami sercowymi. W tym czasie należy unikać ciężkich posiłków, aby nie przeciążać serca. Za to warto wybrać się na krótki spacer lub uciąć sobie drzemkę. Odpoczynek w tych godzinach zaowocuje później. 

13:00 – 15:00 Jelito cienkie

W tym czasie organizm skupia się na trawieniu dotychczas spożytych pokarmów. Możesz czuć zmęczenie i znaczny spadek energii. W tych godzinach zmniejsza się odczuwanie bólu, co można wykorzystać np. na wizytę u dentysty. 

15:00 – 17:00 Pęcherz

Czas najwyższej aktywności układu wydalniczego oznacza wzmożone oczyszczanie organizmu z toksyn. Warto spożywać dużo płynów, aby wykorzystać ten proces w pełni. Trening dodatkowo przyspieszy detoksykację organizmu, przy czym będzie też bardziej efektywny. 

17:00 – 19:00 Nerki

W tych godzinach unikaj wszelkich produktów szkodliwych dla nerek m.in. alkoholu, tłustych potraw, cukrów i soli. Godzina 17:00 to ostatni moment, aby zmaksymalizować korzyści płynące z uprawiania sportu. 

19:00 – 21:00 Układ krwionośny

Intensywna praca układu krwionośnego oznacza wzrost ciśnienia krwi. Możesz w tym czasie odczuwać większą drażliwość czy doświadczać bólu głowy. Jednak poza tym organizm wraca do ogólnej równowagi. 

21:00 – 23:00 Przygotowanie do snu

W tym czasie nie spożywaj posiłków, ponieważ żołądek nie wytwarza soków trawiennych. Dostarczone pożywienie zostanie strawione dopiero rano. Po godzinie 22:00 rozpoczyna się faza snu głębokiego, dlatego warto położyć się do łóżka przedtem. U dzieci w tych godzinach wytwarzany jest hormon wzrostu. 

23:00 – 1:00 Woreczek żółciowy 

Rozpoczyna się faza marzeń sennych. Woreczek żółciowy może wybudzić osoby, które zjadły na kolację obfity posiłek. Pacjenci, którzy mają problemy z tym organem, doświadczają pogorszenia objawów. Około północy organizm przestaje produkować hormony blokujące ból, więc wszelkie dolegliwości bólowe będą intensywniejsze. 

Treści powiązane