Dla każdego to hasło oznacza co innego. Niektórzy zapewne widzą oczami wyobraźni siebie w hamaku z książką w ręku. Inni preferują aktywny czas spędzony na rowerze czy spływie kajakowym. Jednak każdy dzień może należeć do udanych, jeśli przeżyjesz go w zgodzie z naturalnym rytmem.
Osoby, które słuchają wewnętrznego zegara biologicznego, rzadko kiedy wstają lewą nogą. Twoje ciało powie ci, ile potrzebuje snu i jakich składników odżywczych należy mu dostarczyć. Sen, dieta, higiena, rytm dobowy – właśnie te elementy uczynią każdy dzień równie dobrym. Wsłuchaj się w swój organizm, a szybko zauważysz poprawę samopoczucia i ogólnej kondycji. Co więcej, wzrośnie twoja efektywność i zadowolenie z życia. Już kilka zdrowych nawyków, o ile praktykowane są regularnie, potrafi wpłynąć na poprawę stanu zdrowia i psychiki. Dowiedz się, jak wykorzystać potencjał swojego organizmu i dbać o niego poprzez codzienne zwyczaje.
Życie w zgodzie z biologicznym zegarem przynosi liczne korzyści. Nie tylko pozytywnie wpływa na efektywność, ale również trawienie, zdolność koncentracji, a nawet… popęd seksualny. Regularny tryb dnia i nocy pozwala twojemu organizmowi na zachowanie równowagi koniecznej do prawidłowego funkcjonowania. Z kolei jego zaburzenie (np. poprzez pracę zmianową) ma poważniejsze skutki niż mogłoby się wydawać.
Dostosowanie rytmu dnia do własnego biologicznego zegara wydaje ci się zbyt problematyczne? Oczywiście, nie każdy pracuje w elastycznych godzinach lub może pozwolić sobie na przerwę, kiedy tylko poczuje senność. Jednak zmiana naturalnych predyspozycji często bywa jeszcze trudniejsza. Obserwowanie i słuchanie swojego organizmu jest kluczem do życia w zdrowiu.
Specjaliści coraz częściej dostrzegają znaczenie terapii farmakologicznej dostosowanej do rytmu dnia. Objawy większości chorób nasilają się o konkretnych porach. Przykładowo, większość zawałów serca ma miejsce w godzinach porannych, z kolei ataków astmy w trakcie nocy. Dlatego przyjmowanie leków na przewlekłe schorzenia o porach zalecanych przez lekarza jest znaczące dla skuteczności leczenia. Ma to związek ze zmienną aktywnością poszczególnych narządów w ciągu doby, a także różnym poziomem przyswajalności niektórych substancji leczniczych.
Warto wziąć pod uwagę fakt, że nie wszystkie organy są aktywne w tym samym czasie. Każdy z nich działa na najwyższych obrotach przez wybrane dwie godziny dziennie. Przyjrzyjmy się zegarowi biologicznemu poszczególnych organów. Kiedy najlepiej działa ludzkie ciało i jak żyć w zgodzie z jego naturalnym rytmem?
Zacznijmy od poranka. Wstanie rano z łóżka sprawia ci trudność? Nastawiasz kilka budzików, a i tak zdarza ci się zaspać? Wprowadzenie niewielkich zmian w porannej rutynie i higienie snu sprawi, że wyjście spod kołdry przestanie być problemem. Kilkukrotne naciskanie przycisku drzemki, wbrew pozorom, nie wpłynie na wzrost energii i chęci do podniesienia się z łóżka. Sen przerywany ciągłymi budzikami ma niewiele wspólnego z jakościowym odpoczynkiem.
Twoje poranne nawyki również wpływają na samopoczucie i energię przez cały dzień. Ludzie sukcesu każdego ranka wykonują szereg czynności, które podnoszą ich produktywność. Jeśli chcesz do nich dołączyć, zacznij od wprowadzenia kilku zmian w swoim planie dnia. Pierwsze minuty po obudzeniu są tutaj kluczowe. Odpowiedni plan poranka decyduje o twojej późniejszej efektywności aż do wieczora.
A może sekret tkwi w problemach ze snem? Zdarza się, że budzą cię duszności? Nie należy tego ignorować! Problemy z oddychaniem w nocy mogą być objawem wielu poważnych chorób. Ich źródłem bywają zatory płucne, zanieczyszczone powietrze w mieszkaniu, a nawet nieprawidłowa praca serca. Warto jak najszybciej poznać przyczynę i rozpocząć leczenie, jeśli będzie konieczne. Wybudzanie się ze snu również wpływa negatywnie na ogólne samopoczucie następnego dnia.
Ile posiłków dziennie należy jeść? Dwa, trzy, a może więcej? Zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania najlepiej dostarczać organizmowi pożywienia co 3 – 4 godziny. Jednak w kręgu osób odchudzających się coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju głodówki, w tym dieta oparta na jednym posiłku dziennie. Nie wymaga liczenia kalorii czy wykluczania pewnych produktów z jadłospisu, a pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów. Na czym polega dieta jednoposiłkowa i czy rzeczywiście pomaga schudnąć na długo? Czy dostarcza wszystkich potrzebnych składników odżywczych?
Wiele osób stosuje zbilansowaną dietę wyłącznie w celu utrzymania smukłej sylwetki. Jednak ważniejszą jej zaletą jest dostarczanie organizmowi wszystkich minerałów i witamin, które konieczne są do prawidłowego funkcjonowania. Często zapominamy, że ich niedobory mogą powodować liczne dolegliwości fizyczne i psychiczne. Warto zadbać o odpowiedni poziom witamin i minerałów, zanim zdiagnozujesz u siebie potencjalną chorobę. Jeśli masz trudności z dostarczeniem ich z pożywienia, pomyśl o suplementacji.
Standardy czystości i dbania o własną higienę wynosimy z domu. W dorosłym życiu zmiana tych nawyków nie jest łatwa, jednak nie niemożliwa. Należy pamiętać, że braki w tej kwestii mogą skutkować problemami ze zdrowiem. Regularna kąpiel lub prysznic, częste mycie rąk i czyszczenie zębów minimum dwa razy w ciągu dnia są podstawami higieny osobistej. Czystość wpływa na ogólne samopoczucie, również psychiczne. Warto dbać o nią każdego dnia i wprowadzić rytuały niezbędne do utrzymania higieny na odpowiednim poziomie.
Masz wrażenie, że nawoływania do zdrowego stylu życia towarzyszą ci na każdym kroku? Reklamy, media społecznościowe i gazety wypełnione są radami – co jeść, jak często uprawiać sport, ile pracować i jak długo spać. Natłok informacji powoduje u niektórych mętlik w głowie i utrudnia postawienie pierwszego kroku ku zdrowszemu życiu. Tymczasem wystarczy wprowadzić kilka podstawowych nawyków, które zapewnią długowieczność i pozwolą uniknąć poważnych chorób.
Nie zniechęcaj się liczebnością porad. Potwierdzają, że temat jest ważny i nie należy go pomijać. Od twojej codziennej rutyny zależy wiele czynników: zdrowie, długość życia, stan psychiczny czy kondycja fizyczna. Warto jak najwcześniej wprowadzić zdrowe nawyki do swojej codzienności. W krótkim czasie odczujesz poprawę ogólnego samopoczucia, wzrost energii i ustąpienie niektórych dolegliwości m.in. spowodowanych niedoborami witamin i minerałów.
Nie musisz wdrażać wszystkich zasad jednocześnie. Najbardziej korzystne są zmiany długofalowe. Zacznij małymi krokami, ale zachowaj regularność w ich stosowaniu. Jeżeli twoim problemem jest niska produktywność, przyjrzyj się swoim porannym zwyczajom. Męczą cię infekcje skórne? Być może zaniedbujesz higienę osobistą. Z kolei brak energii czy dolegliwości zdrowotne często spowodowane są nieprawidłową dietą. Uregulowanie tych trzech czynników pozwoli ci cieszyć się zdrowiem i długowiecznością. Nie zwlekaj z wprowadzeniem zmian, a twój organizm szybko cię wynagrodzi.