Zdjęcie przedstawiające matkę unoszącą w pozycji leżącej około 4-letnie dziecko. Matka ubrana w biały sweter i różowe, krótkie spodenki. Dziecko ma rude rozpuszczone włosy, ma na sobie biały podkoszulek, różowe spodenki i białe skarpetki. Obie uśmiechają się i wyglądaą na szcześliwe. Matka leży na łóżku z białą pościelą. W tle okno z białą ramą. Obraz za oknem niewyraźny.

Relacje rodzinne – jak je pielęgnować?

Karolina Jabłońska
31 maja 2021

Co dają zdrowe rodzinne więzi?

Dorastanie w kochającej, życzliwej rodzinie pozwala śmielej kroczyć przez życie. Dzieci wychowane w miłości są pewniejsze siebie i chętniej podejmują nowe wyzwania. Wsparcie płynące z mocnych relacji rodzinnych pomaga w rozwiązywaniu problemów i przezwyciężaniu niepowodzeń również dorosłym. 

We wczesnych latach życia dzieci uczą się wzorców tworzenia związków. Dlatego ważne jest, aby rodzice traktowali z szacunkiem siebie nawzajem i swoje pociechy. Dzięki temu będą w stanie budować zdrowe relacje w dorosłym życiu.

Jak wzmocnić relację z rodziną?

Czujesz, że twoje więzi rodzinne zaczynają słabnąć? Warto poświęcić nieco pracy i czasu, aby temu zapobiec. Najważniejsza jest obecność i słuchanie potrzeb pozostałych członków rodziny. Wprowadzenie poniższych zmian pozwoli odbudować rodzinne relacje.

1. Rozmowa 

Dom rodzinny powinien być miejscem, gdzie można zrzucić z siebie ciężar problemów. Codziennie rozmawiaj z dziećmi i partnerem o tym, co dzieje się obecnie w ich życiu. Warto pozwolić otwarcie mówić im o swoich bolączkach. Zamiast oceniania, staraj się zawsze służyć dobrą radą.  

2. Wspólne posiłki

Postarajcie się stworzyć z obiadu, śniadania lub kolacji swój codzienny, rodzinny rytuał. Odłóżcie na ten czas telefony i usiądźcie razem przy stole, aby cieszyć się wspólnym towarzystwem. Jest to również okazja do wcześniej wspomnianej rozmowy.

3. Indywidualne traktowanie

Chociaż rodzina tworzy wspólnotę, jej członkowie są odrębnymi jednostkami. Warto wygospodarować przynajmniej pół godziny tygodniowo na spędzenie czasu sam na sam z każdym dzieckiem. Wspólne aktywności mają duże znaczenie, jednak nie o wszystkim łatwo mówić w większym gronie.

4. Rodzinne wieczory raz w tygodniu

W wybrany dzień tygodnia wyznaczcie “czas dla rodziny”. Możecie oglądać wtedy filmy, wybrać się na koncert czy wycieczkę rowerową. Ważne, aby miało to miejsce regularnie i z udziałem wszystkich członków rodziny. 

5. Chwila samotności

Zachowanie jakościowych relacji rodzinnych wymaga czasem odpoczynku od reszty rodziny. Pozwól sobie na chwile dla siebie, podczas których oderwiesz się od krzyku dzieci i domowych obowiązków. Raz w tygodniu zaplanuj aktywność, którą wykonasz w samotności.

Treści powiązane