Witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania
Witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania

Czym są witaminy i minerały? 

Witaminy dzielą się na rozpuszczalne w tłuszczach i w wodzie. Do pierwszej grupy należą witaminy A, D, E i K. Substancje te magazynowane są w organizmie. Witaminy z grupy B i witamina C rozpuszczalne są w wodzie i w ten sposób wchłaniane do tkanek. Ich nadmiar wydalany jest z organizmu wraz z moczem. 

Minerały to pierwiastki nieorganiczne obecne w glebie i w wodzie. Niektóre z nich potrzebne są organizmowi w śladowych ilościach np. jod, miedź czy cynk. Z kolei zapotrzebowanie na potas, wapń, magnez, fosfor czy sód jest znacznie większe.

Rola witamin i minerałów w organizmie

Chociaż zapotrzebowanie na minerały i witaminy jest minimalne, odgrywają one niezwykle ważną rolę w organizmie. Niedobór niektórych z nich powoduje poważne choroby, których skutki możesz odczuwać przez całe życie:

  • szkorbut – braki w witaminie C objawiają się krwawieniami z dziąseł, apatią i bólami stawów 
  • ślepota – w krajach rozwijających się poważnym problemem jest ślepota wynikająca z niedoboru witaminy A
  • krzywica – występuje głównie u dzieci, które nie spożywają wystarczających ilości witaminy D; objawia się słabością kości, która prowadzi do deformacji szkieletu

Z kolei dostarczanie zalecanych ilości konkretnych witamin przynosi liczne korzyści dla zdrowia i ogólnego samopoczucia. Wśród nich można wymienić:

  • mocne kości – połączenie wapnia, magnezu, fosforu oraz witamin D i K czyni kości odpornymi na złamania 
  • zapobieganie wadom płodu – kobiety w ciąży suplementują kwas foliowy, ponieważ zapobiega on wadom wrodzonym mózgu i kręgosłupa u dziecka 
  • zdrowe zęby – fluor wspomaga tworzenie i regenerację kości oraz przeciwdziała ubytkom w zębach 

Dieta bogata w owoce, warzywa, pełne ziarna, proteiny i zdrowe tłuszcze powinna w pełni zaspokajać potrzeby każdego organizmu. Jednak do odpowiedniego komponowania posiłków zgodnie z normami zapotrzebowania potrzeba solidnej dawki wiedzy o żywieniu. Jeżeli nie masz czasu na edukację w tym temacie, warto stosować suplementy. Jednak pamiętaj, że nadmiar witamin lub minerałów może być tak samo szkodliwy jak ich niedobory. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl