Nastawienie
nastawienie

Jak zmienić nastawienie w 5 krokach?

1. Znajdź powody do wdzięczności

Wdzięczność to niezwykle pozytywne uczucie, o którym często zapominamy. Tymczasem badania wskazują, że jej odczuwanie obniża poziom stresu i zmniejsza prawdopodobieństwo depresji.1 Każdego dnia zapisuj w dzienniku 5 rzeczy, za które jesteś wdzięczny sobie lub innym. Możesz również spróbować medytacji prowadzonej skupionej na odczuwaniu wdzięczności. W krótkim czasie wpłynie to pozytywnie na twoje spojrzenie na świat. 

2. Zmień negatywne myśli

Kiedy w twojej głowie zaczynają dominować negatywne myśli, powstrzymanie ich nie jest łatwe. Zamiast tego spróbuj obrócić je na swoją korzyść. Jeśli coś ci nie wyjdzie – nie obwiniaj się! Doceń wysiłek włożony w wykonanie zadania i naukę, która przyszła wraz z nim. Postaraj się znaleźć dobre strony każdej porażki. 

3. Nie poddawaj się

Nie ma osób, które osiągają same sukcesy. Naucz się przyjmować porażki z uśmiechem. Nie możesz kontrolować wszystkiego, dlatego twoje samopoczucie nie powinno zależeć od zewnętrznych wydarzeń. Każde wyzwanie przynosi nowe doświadczenia, które zaowocują w przyszłości łatwiejszym osiąganiem kolejnych celów. 

4. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi 

Otoczenie ma ogromny wpływ na twoje samopoczucie. Spędzasz czas wyłącznie z osobami, które uwielbiają narzekać i widzą świat wyłącznie w ciemnych barwach? Po spotkaniu z nimi na pewno twoje samopoczucie jest obniżone. Warto otaczać się osobami, które motywują do działania i nie poświęcają dużo uwagi swoim porażkom. Obserwowanie, jak z uśmiechem stawiają czoła wszelkim trudnościom, pomoże ci w zmianie własnego nastawienia. 

5. Używaj pozytywnych określeń

Słowa mają o wiele większą moc niż ci się wydaje. Ludzki mózg ma tendencję do koncentrowania się na negatywnych informacjach. Spróbuj przeciwdziałać tej wewnętrznej narracji poprzez używanie pozytywnych określeń odnośnie wydarzeń, które cię spotykają. Dzieje się coś złego? Powstrzymaj spiralę negatywnych myśli i spójrz na doświadczenie łagodniejszym okiem. Twoje samopoczucie od razu będzie lepsze!

  1. A.M. Wood, J. Maltby R. Gillett i inni The role of gratitude in the development of social support, stress, and depression: Two longitudinal studies, sierpień 2008 w: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0092656607001286  
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl