Jak prawidłowo korzystać z waporyzatora?
Jak prawidłowo korzystać z waporyzatora?

Waporyzacja to jedna z najczęściej wybieranych form przyjmowania konopi. Aby móc z niej skorzystać, potrzebne jest urządzenie zwane waporyzatorem, które jest łatwe i wygodne w użyciu. Jak przeprowadzić waporyzację? Jak prawidłowo korzystać z tego urządzenia i jak go czyścić? Przeczytaj artykuł i dowiedz się najważniejszych informacji na temat waporyzacji.  

Dlaczego warto korzystać z waporyzatora?

Wielu użytkowników waporyzacji jest zadowolonych z przebiegu tego procesu, ponieważ nie ma potrzeby ręcznego podgrzewania suszu, a samo urządzenie jest małe i poręczne, co umożliwia zabranie go np. w podróż.

Jednak najważniejsze są kwestie zdrowotne, a według badań to waporyzacja jest najbezpieczniejszą metodą przyjmowana konopi, m.in. dlatego, że nie dochodzi do spalania suszu i generacji dymu zawierającego toksyczne dla zdrowia związki.  

Urządzenia elektroniczne takie jak waporyzator, nie spalają suszu konopnego nawet przy najwyższej temperaturze pracy. Surowiec jest podgrzewany do odpowiedniej temperatury, która umożliwia uwolnienie się wszystkich substancji i aromatów w formie pary. 

Waporyzacja pozwala więc cieszyć się przyjemnym smakiem suszu i jego wszystkimi właściwościami, bez żadnych skutków ubocznych. 

Waporyzator – budowa

Na rynku dostępnych jest wiele waporyzatorów, które różnią się budową, wykonaniem i poszczególnymi elementami. Jednak w większości przypadków podstawy są takie same.

Do najważniejszych elementów waporyzatora należą:

  • ustnik,
  • bateria,
  • komora grzewcza,
  • wieczko komory grzewczej.

Ustnik

Ustnik to najważniejsza część waporyzatora, ponieważ to właśnie on umożliwia zaciągnięcie się parą pochodzącą z podgrzanego suszu konopnego. W niektórych urządzeniach dodatkowo znajduje się czujnik zbliżeniowy, który uruchamia waporyzator bądź go wyłącza, w zależności od odległości ust od urządzenia. 

Bateria

Bateria jest największą częścią urządzenia i zwykle znajduje się bezpośrednio pod ustnikiem. Na jej powierzchni mogą znajdować się specjalne diody, których zadaniem jest pokazywanie poziomu naładowania baterii i wybranej przez użytkownika temperatury grzania.

Komora grzewcza

W komorze grzewczej umieszcza się materiał, np. susz konopny, który jest podgrzewany do właściwej temperatury, w celu wydobycia składników aktywnych. Niektóre waporyzatory mają komory, w których można podgrzewać zarówno susz, jak i koncentrat, ale dostępne są również takie, które podgrzewają tylko jedną postać surowca roślinnego. 

Wieczko komory

Wieczko to ostatnia, najniżej położona część waporyzatora, dzięki której można szczelnie zamknąć susz konopny w komorze, a następnie podgrzać go do określonej temperatury. 

Najważniejsze zasady użytkowania waporyzatora

Aby prawidłowo użytkować waporyzator, należy go odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności warto zadbać o naładowanie baterii, która pozwoli nam na swobodną inhalację.

Uzupełnienie waporyzatora

Waporyzację należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania ziół, czyli ich rozdrobnienia. Można to zrobić w dłoniach, ale lepiej wykorzystać do tego celu młynek, dzięki któremu uzyskuje się drobno zmielony surowiec o pięknym aromacie. 

Tak przygotowany susz konopny należy włożyć do komory grzewczej. Nie jest konieczne, aby uzupełnić w całości tę przestrzeń, ale zaleca się wypełnienie komory przynajmniej do połowy, a następnie dokładne ubicie materiału i zamknięcie wieczka. Tak otrzymuje się przygotowane urządzenie do waporyzacji. 

Temperatura waporyzacji

Następnym krokiem jest ustawienie odpowiedniej temperatury. W zależności od rodzaju urządzenia, waporyzator może mieć kilka poziomów temperatury do wyboru, którą ustala się indywidualnie według własnych potrzeb. 

Na początku drogi z waporyzacją, warto zaznaczać najniższy dostępny zakres temperatury i stopniowo go zwiększać, jednocześnie sprawdzając, na którym poziomie smak i temperatura pary jest najlepsza. 

Zadbanie o bezpieczeństwo

W przypadku przeprowadzania waporyzacji po raz pierwszy, należy pamiętać, że urządzenie generuje naprawdę wysokie temperatury – nawet 200 stopni Celsjusza i jego nieumiejętne użycie może grozić poparzeniem. 

Warto wiedzieć, że nie wolno otwierać waporyzatora przed upływem 5-10 minut po sesji inhalacyjnej. 

Rozpoczęcie sesji waporyzacyjnej

Aby rozpocząć waporyzację, należy uruchomić urządzenie i poczekać, aż komora nagrzeje się do odpowiedniej temperatury, co może trwać od kilku do kilkunastu sekund. Kiedy komora się nagrzeje, zwykle jest to sygnalizowane przez kolorowe diody lub sygnalizację wibracyjną.

Po nagrzaniu można rozpocząć waporyzację powstałą parą. W tym celu należy przyłożyć szczelnie ustnik do ust i zaciągnąć się powoli, bardzo podobnie jak podczas palenia papierosa czy picia gorącego napoju.  

O końcu sesji świadczy brak pary, co jest równoznaczne z zużyciem surowca roślinnego. W celu kolejnego użycia waporyzatora, należy poczekać do jego wystygnięcia, a następnie usunąć stary susz i nabić komorę grzewczą świeżym surowcem. 

Ilość wdechów podczas waporyzacji zależy od indywidualnych możliwości oraz zasady działania konkretnego modelu waporyzatora, dlatego przed pierwszym użyciem urządzenia, warto zapoznać się z ulotką. 

Czyszczenie waporyzatora

Aby waporyzator służył przez długi czas, należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Warto to robić po każdym użyciu lub chociaż kilka razy w miesiącu. Do czyszczenia najlepiej sprawdza się zastosowanie alkoholu izopropylowego lub specjalnego preparatu do czyszczenia waporyzatorów.

Dokładne informacje jak to robić, znajdują się w ulotce dołączonej do każdego waporyzatora.  

Podsumowanie

W celu prawidłowego korzystania z waporyzatora, należy pamiętać o kilku zasadach, które ułatwią cały proces i przyczynią się do wydłużenia trwałości urządzenia. Podstawą jest przygotowanie suszu konopnego i jego dokładne rozdrobnienie, co pozwoli wydobyć aromat i związki aktywne zawarte w konopiach.

Kolejnym krokiem jest umieszczenie suszu w komorze grzewczej i dokładne ubicie, a następnie zamknięcie komory i włączenie urządzenia. Po wykonaniu wszystkich czynności można przystąpić do waporyzacji i cieszyć się działaniem leczniczym zawartych w parze substancji. 

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl