Czym są terpeny?
Czym są terpeny?

Terpeny to substancje lotne, które nadają wszystkim roślinom niepowtarzalnego aromatu i smaku. Jednak badania wykazały, że posiadają one o wiele więcej właściwości, m.in. zdrowotnych. Terpeny można wykorzystywać w celu zmniejszania stanów zapalnych czy bólu. Dowiedz się, co to są terpeny i w jaki sposób wpływają na efekty terapeutyczne konopi.

Terpeny – co to jest?

Terpeny i ich utlenione formy zwane terpenoidami, stanowią liczną grupę organicznych związków chemicznych. Przede wszystkim nadają one charakterystyczny smak i aromat roślinom, a także wchodzą w skład olejków eterycznych i żywic.

W samych konopiach występuje ponad 100 terpenów oraz terpenoidów, a ich największe ilości znajdują się w trichomach tej rośliny. To sprawia, że każda odmiana konopi charakteryzuje się określonym zapachem i smakiem oraz unikatowym stężeniem tych substancji. 

Na skład i rodzaj terpenów w danym szczepie konopi wpływają takie czynniki jak m.in.: chemotyp rośliny, rodzaj podłoża, klimat, sposób zbiorów czy warunki przechowywania. 

Właściwości terpenów a efekt anturażu

Składniki zawarte w konopiach oddziałują w różny sposób na organizm. Na przykład kannabinoidy wchodzą w interakcję z ludzkim ciałem poprzez układ endokannabinoidowy (ECS), a dokładniej jego receptory CB1 i CB2. 

Natomiast terpeny potrafią wpływać na różne typy receptorów, np. receptor serotoninowy. Dzięki temu wzmacniają właściwości lecznicze kannabinoidów, co określa się efektem anturażu.

Dr Ethan Russo, znany badacz w świecie konopi, przedstawia kilka przykładów wzajemnego współdziałania kannabinoidów i terpenów:

Ponadto niektóre badania sugerują, że linalol może zwiększać właściwości CBD w łagodzeniu stanów niepokoju. W przypadku THC, terpen ten może wpływać pozytywnie na jego działanie rozluźniające mięśnie, a z kolei limonen, na jego właściwości antyoksydacyjne.

Rodzaje terpenów w konopiach 

Do najczęściej występujących terpenów w konopiach można zaliczyć:

  • Limonen – terpen o cytrusowym aromacie, występujący również w cytrynach, pomarańczach i jałowcu. Wykazuje właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, antynowotworowe i immunostymulujące. Ponadto działa przeciwdepresyjnie oraz poprawia nastrój;
  • Mircen – występuje w większości odmian konopi w dużym stężeniu i odpowiada za ich słodko-korzenny zapach. Obecny jest także w szałwii czy owocach tropikalnych. Posiada właściwości nasenne oraz może pozytywnie wpływać na jakość snu. Oprócz tego wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozluźniające sztywność mięśni oraz przeciwnowotworowe; 
  • Pinen – jego zapach kojarzy się z lasem iglastym. Można go znaleźć także w bazylii lub koperku. Charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, antyseptycznym i rozszerzającym oskrzela. Dodatkowo może wpływać na lepszą koncentrację, a także łagodzić problemy z pamięcią krótkotrwałą podczas korzystania z odmian konopi indyjskich o dużej zawartości THC; 
  • Kariofilen – odpowiada za pieprzne aromaty i występuje np. w pieprzu czarnym. Jako jedyny aktywuje receptory CB2 układu endokannabinoidowego, dzięki czemu redukuje stany zapalne, działa przeciwbólowo, przeciwmiażdżycowo oraz przeciwdrgawkowo;
  • Linalol – to główny składnik zapachowy lawendy, a jego aromat działa odstraszająco na wszelkie owady. W konopiach wpływa na wzmocnienie ich działania antystresowego, przeciwlękowego oraz przeciwdepresyjnego. Dodatkowo linalol, poprzez wpływ na układ nerwowy wykazuje właściwości przeciwdrgawkowe i uspokajające. Wykazuje również działanie przeciwnowotworowe;
  • Humulen –  charakteryzuje się korzennym, ziemistym aromatem. Można go również spotkać w szyszkach chmielu lub w kolendrze. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, zmniejsza apetyt, a także wpływa kojąco i uspokajająco na organizm;
  • Ocymen – posiada nuty drzewiaste, ziołowe oraz cytrusowe. Występuje m.in. w mango i storczykach. Odpowiada za właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwpasożytnicze i przeciwnowotworowe.   

Zawartość terpenów w produktach konopnych 

Stężenie terpenów w produktach konopnych odbiega od ich zawartości w żywej roślinie. Spowodowane jest to m.in. zachodzącymi reakcjami chemicznymi i rodzajem preparatu. 

W suszu, zawartość tych substancji zależy od sposobu zbioru (najkorzystniejsze jest ręczne zbieranie kwiatów konopi) i od warunków przechowywania. Natomiast w przypadku olejków, część terpenów może zmniejszyć swoje stężenie w wyniku procesu ekstrakcji. 

Należy pamiętać, że w celu zachowania jak najlepszej jakości, produkty konopne powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętych opakowaniach oraz chronione przed promieniowaniem słonecznym. 

Określanie stężenia terpenów w konopiach

Dzięki nowoczesnej technologii, naukowcy są w stanie określić skład poszczególnych partii konopi. Za pomocą chromatografii cieczowej lub gazowej oznaczają oni z dużą dokładnością zawartość oraz rodzaj substancji czynnych, w tym kannabinoidów i terpenów. 

Spożywanie terpenów

Na rynku dostępne są różne preparaty z terpenami, od pojedynczych substancji poprzez mieszanki z kannabinoidami, aż do produktów full spectrum zawierających wszystkie czynne składniki konopne.

Waporyzacja

Do najczęściej stosowanej metody spożywania terpenów zawartych w konopiach należy waporyzacja. Polega ona na inhalowaniu składników aktywnych wraz z parą wodną bezpośrednio do płuc, skąd dostają się do krwiobiegu i mózgu. 

Nowoczesne waporyzatory umożliwiają wykorzystanie szerokiego zakresu temperatur spalania. Biorąc pod uwagę, że terpeny posiadają różne temperatury parowania, urządzenia te pozwalają na wdychanie konkretnych substancji. Dodatkowo należy pamiętać, że terpeny to bardzo delikatne związki, które w zbyt wysokich temperaturach ulegają utlenianiu.

Aplikacja zewnętrzna

Olejki eteryczne to bogactwo terpenów wykorzystywanych do inhalacji. Oprócz tego znajdują one zastosowanie w preparatach kosmetycznych, których aplikacja odbywa się bezpośrednio na skórę. Jest to jedna z bezpieczniejszych form zewnętrznego stosowania terpenów.

Warto wiedzieć, że niektóre olejki aromatyczne o dużej zawartości terpenów nie powinny być stosowane bezpośrednio na skórę, gdyż mogą powodować podrażnienia.

Podsumowanie

Terpeny to substancje znane człowiekowi od dawna i kojarzone głównie z aromatem oraz smakiem wszystkich roślin. Jednak posiadają również właściwości zdrowotne, takie jak m.in. działanie przeciwbakteryjne, przeciwutleniające czy przeciwbólowe. 

Z badań wynika, że terpeny zwiększają działanie THC i CBD, czyli dwóch najważniejszych kannabinoidów zawartych w konopiach. Dlatego zaleca się wybieranie produktów konopnych full spectrum, które zawierają całe bogactwo związków zawartych w tych niezwykłych roślinach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl