Zdjęcie kobiety kryjącej twarz w swoich dłoniach. Kobieta siedzi na łóżku pod szarym kocem, ma na sobie beżowy sweter. W tle okna z białymi ramami.

Niedobór snu i jego konsekwencje

Karolina Jabłońska
7 czerwca 2021

Zbyt mała ilość snu sprawia, że rano czujemy się zmęczeni i odczuwamy senność w ciągu dnia. Co więcej, niekorzystnie wpływa to również na nasze myślenie, koncentrację, brak energii i nastrój. Zaburzenia snu dotykają coraz większą liczbę osób, co może być spowodowane nie tylko różnego rodzaju schorzeniami, ale również złymi nawykami, które utrudniają prawidłowy odpoczynek i nocną regenerację organizmu. Długotrwałe problemy ze snem mogą odbić się na ogólnej kondycji naszego organizmu oraz zdrowiu psychicznym.

Niedobór snu, co to znaczy?

Niedobór snu to określenie, które dotyczy wielu aspektów snu. Podstawowe znaczenie tego wyrażenia odnosi się do mniejszej ilości snu niż potrzebujemy. U osób dorosłych sen powinien trwać 7-9 godzin, a u dzieci i nastolatków więcej, w zależności od wieku. Jednak niewystarczająca ilość snu dotyczy również zmniejszenia jakości snu, częstszych przebudzeń w ciągu nocy czy braku poczucia budzenia się wypoczętym. 

Niedobór snu – przyczyny

Do głównych czynników niekorzystnie wpływających na sen należą:

  • zła higiena snu – oznacza m.in. nieregularne pory snu, korzystanie z urządzeń elektronicznych czy brak wygodnego łóżka;
  • styl życia – to przede wszystkim złe wybory żywieniowe i brak aktywności fizycznej;
  • rodzaj wykonywanej pracy – szczególnie chodzi o pracę na zmiany, która uniemożliwia spanie w nocy;
  • różnego rodzaju schorzenia – niektóre choroby np. bezdech senny czy zaburzenia lękowe, mogą powodować problemy ze snem;
  • indywidualne wybory – problemy ze snem mogą być również spowodowane przez nasze decyzje np. oglądanie telewizji do późna czy późny powrót do domu.  

Objawy braku snu

Głównymi objawami braku snu jest zmęczenie i senność w ciągu dnia. Ponadto często pojawia się również spowolnione myślenie, zaburzenia koncentracji, problemy z pamięcią,  problemy z podejmowaniem decyzji lub zbyt ryzykowne ich podejmowanie oraz zmiany nastroju. Objawy mogą różnić się w zależności od stopnia niedoboru i czasu trwania problemów ze snem.

Konsekwencje braku snu

Brak snu wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi m.in. chorobami serca, cukrzycą, otyłością, niedoborem odporności, zaburzeniami hormonalnymi czy zaburzeniami zdrowia psychicznego. Powoduje również wydłużony czas reakcji, co w połączeniu z sennością i zmęczeniem może zwiększać ryzyko wypadków drogowych. Zbyt długo utrzymujące się zaburzenia snu powodują ogólne obniżenie jakości życia i zwiększają ryzyko śmierci.

Treści powiązane