Zdjęcie przedstawiające rozłożony notes z czarną okładką. Notes od środka jest niezapisany. Na jego lewej częsci położeno trzy srebrne pineski. Jego prawa część spięta jest od góri i dołu dwoma srebrnymi spinaczami biurowymi. Po prawej stronie na notesie leży biały pędzel i ołówek w czarnym kolorze, Notes położony jest na białym blacie, a w prawym górnym rogu zdjecia widoczny biały kubek.

Nawyki wysoko produktywnych ludzi

Karolina Jabłońska
2 czerwca 2021

Jak zwiększyć efektywność w pracy?

1. Wyznacz priorytety 

Podczas tworzenia listy rzeczy do zrobienia łatwo zapełnić ją prostymi i szybkimi zadaniami, które nie mają dużego znaczenia dla końcowego efektu. Staraj się tego unikać! Codziennie rano wybierz od jednego do trzech najważniejszych zadań, które musisz wykonać do końca dnia bez względu na wszystko.  

2. Zaczynaj od najtrudniejszych zadań

Trudno zmotywować się do wykonania trudnych lub nudnych zadań. Nie odkładaj ich na później! Po całym dniu i ukończeniu innych czynności, będzie to jeszcze trudniejsze.  Wyznacz sobie stałe godziny, które poświęcisz na najcięższe zadania. Najlepiej wykonuj je rano, codziennie o tej samej porze.

3. Stwórz listę “rozpraszaczy”

Zdarza ci się podczas pracy nagle przypomnieć sobie o ważnej sprawie do załatwienia albo wpaść na genialny pomysł, którym chcesz podzielić się ze znajomymi? Oczywiście, takie myśli również zasługują na twoją uwagę. Jednak nie w tej konkretnej chwili. Każdą z nich zapisuj na oddzielnej liście zadań do wykonania po pracy lub podczas przerwy. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz, a zarazem nie oderwiesz się od bieżących obowiązków. 

4. Podziel zadania na części 

Niektóre zadania mogą wydawać się przytłaczające ze względu na ich trudność lub długi czas wykonywania. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, spróbuj rozłożyć dany punkt na mniejsze etapy. Zadanie od razu będzie wyglądało na łatwiejsze.

5. Ogranicz komunikację do minimum

Czy wiesz, ile czasu dziennie spędzasz na odpowiadaniu na służbowe e-maile lub telefony? Zapewne więcej niż potrzeba. Kiedy skupiasz się na konkretnym zadaniu, wyłącz powiadomienia ze wszystkich skrzynek. Wyznacz konkretne momenty w ciągu dnia na odpowiadanie na wiadomości. Staraj się odpisywać na tyle wyczerpująco, aby odbiorca nie musiał ponownie zadawać tych samych pytań lub upewniać się w niektórych kwestiach. Będzie to korzystne dla obu stron. 

Jak widzisz, produktywne osoby cechuje głównie dobra organizacja zadań i umiejętność odsuwania na bok wszelkich “rozpraszaczy”. Powyższe kroki są dobrym początkiem na drodze ku większej efektywności.

Treści powiązane