Zdjęcie śpiącej kobiety w łóżku z białą pościelą. W tle drewniany stolik nocny ze szklanym blatem.

Jaka jest najlepsza pozycja do spania?

Karolina Jabłońska
7 czerwca 2021

Czy wiesz, że na sen poświęcamy około 20 lat życia? To oznacza, że powinniśmy zadbać o jego prawidłowy przebieg, ponieważ sen wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale również samopoczucie. Istotne znaczenie dla snu ma m.in. przyjmowana pozycja, która może utrudnić lub pomóc w tym procesie, w zależności od tego jak układa się kręgosłup. Właściwe ułożenie korzystnie wpływa na nocną regenerację organizmu, podczas gdy niezdrowa pozycja może spowodować ból różnych części ciała, sztywność pleców, ramion lub barków, oraz negatywnie wpłynąć na przebieg snu. 

Najlepsze pozycje do spania

Spanie na boku lub na plecach uważa się za korzystniejsze niż spanie na brzuchu. W tych dwóch pozycjach łatwiej utrzymać kręgosłup odpowiednio podparty, co zmniejsza nacisk na tkanki kręgosłupa i umożliwia mięśniom regenerację. Jeśli jednak lubisz spać na brzuchu to wspomóż organizm odpowiednim materacem i poduszką, która poprawia wyrównanie kręgosłupa.

Spanie na boku 

W wieku dorosłym wzrasta preferencja do spania na boku. Jest to spowodowane zmniejszoną elastycznością naszego kręgosłupa, co sprawia, że spanie na boku jest po prostu wygodniejsze. Oprócz wygody, przynosi również wiele korzyści m.in. łagodzi ból pleców, zmniejsza zgagę czy chrapanie. Ta pozycja sprawdza się także u kobiet w ciąży, ponieważ zmniejsza ucisk rosnącego brzucha, umożliwiając sercu pompowanie i swobodny przepływ krwi. 

Na którym boku lepiej spać?

Lepszym wyborem jest spanie na lewej stronie ciała, ponieważ zmniejsza się nacisk na narządy wewnętrzne. Szczególnie zaleca się spanie po tej stronie ciała kobietom w ciąży oraz osobom cierpiącym na refluks i zgagę. 

Spanie na plecach

Leżenie na plecach pomaga w utrzymaniu kręgosłupa w jednej linii i równomierne rozłożenie ciężaru ciała, co zapobiega bólom szyi i pleców. Ta pozycja pomaga również łagodzić zatkany nos, alergie oraz zapobiega powstawaniu zmarszczek. Spanie na plecach poleca się szczególnie osobom z bólem kręgosłupa lędźwiowego, bólem szyi i zatkanym nosem.

Treści powiązane