Schematy budowania relacji zazwyczaj wynosimy z dzieciństwa. W dorosłym życiu ich zmiana wymaga pracy nad sobą. Jeśli zależy ci na drugiej osobie, warto wprowadzić do waszej relacji poniższe zasady.
Wchodząc w związek nie możesz oczekiwać, że wady drugiej osoby znikną. Zdrowa relacja opiera się na akceptacji partnera takim, jaki jest. Oczywiście, zakochani ludzie często zmieniają się dla swojego wybranka. Jednak powinien być to ich własny wybór, a nie przymus.
Nie sposób żyć w idylli z drugim człowiekiem bez komunikowania swoich potrzeb. Nie możesz oczekiwać, że partner lub partnerka będą wszystkiego domyślać się samodzielnie. Chociaż wyrażanie swoich uczuć może być dla niektórych trudne, warto się przełamać. Konstruktywna rozmowa potrafi zapobiec wielu kłótniom.
Niewiele wynika z komunikowania swoich potrzeb, jeśli druga osoba nie potrafi lub nie chce ich usłyszeć. Pamiętaj, że nawet wieloletni partner nie siedzi w twojej głowie. Jeśli dany komunikat jest dla ciebie ważny, wytłumacz go dokładnie. Na koniec sprawdź, czy druga osoba zrozumiała twoje przesłanie.
Wejście w związek nie oznacza rezygnacji z życia towarzyskiego. Warto jednak celebrować wspólne momenty i nawet w wieloletnich związkach wygospodarować jeden lub dwa wieczory w tygodniu tylko dla was. Odłóżcie telefony, wybierzcie się na romantyczną randkę lub spacer i pielęgnujcie swoją miłość.
Równie ważne jest pozostawienie przestrzeni na własne hobby i spotkania ze znajomymi w pojedynkę. Ciągłe spędzanie czasu we dwoje może okazać się przytłaczające. Wejście w związek nie oznacza, że stajecie się jednym organizmem! Pozwólcie sobie czasem na oddech i zatęsknienie za sobą. Wasze zainteresowania, znajomi i bliscy nie powinni czuć się zaniedbani kosztem nowej relacji.
Zaufanie jest podstawą każdego zdrowego związku. Jeżeli druga osoba będzie chciała cię oszukać lub zdradzić, zrobi to bez względu na twoje starania. Kluczem jest znalezienie partnera, który nie będzie dawał ci powodów do braku zaufania.