Zdjęcie przedstawiające szarą opaskę na oczy do snu leżącą na białym prześcieradle.

Jak przygotować się do snu?

Karolina Jabłońska
7 czerwca 2021

Sen jest niezbędny dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Jednak obecnie coraz więcej osób ma problemy ze snem, co wpływa m.in. na zmęczenie i odczuwanie senności w ciągu dnia. Przyczyn problemów ze snem może być bardzo dużo, ale większość z nich spowodowanych jest brakiem odpowiedniej higieny snu. Na szczęście w kilku krokach można zmienić nawyki dotyczące snu, które korzystnie wpłyną na jego długość i jakość. Poznaj wskazówki, które wspomogą Twój zdrowy sen.

Sypialnia na dobry sen

Sypialnia powinna być miejscem, które kojarzy się z relaksem i odpoczynkiem. Dlatego aranżując tą przestrzeń, warto pamiętać o kilku istotnych rzeczach:

  • Zadbaj o wygodne łóżko i pościel – jakość materaca i poduszki wpływa nie tylko na dobry sen, ale również zapobiega bólom szyi i kręgosłupa. Pościel powinna być wykonana z naturalnych włókien, które pomogą utrzymać odpowiednią temperaturę w nocy.
  • Zainwestuj w odpowiednie oświetlenie – światło w sypialni powinno mieć regulowane natężenie i ciepłą barwę. Równie ważne są zasłony, które zablokują przenikanie światła (np. z latarni) z zewnątrz. 
  • Ustaw właściwą temperaturę – w sypialni nie powinno być zbyt gorąco ani zbyt zimno. Idealna temperatura do spania to 18-20°C. 
  • Zadbaj o relaksujący zapach – niektóre zapachy korzystnie wpływają na sen i zapewniają świeży i kojący zapach. Najlepsze do spania są olejki eteryczne z lawendy i melisy.  

Harmonogram snu

Jeśli codziennie budzisz się o różnych porach Twój organizm może mieć problem ze zdrowym snem. O ile to możliwe, ustaw stałą godzinę budzenia i trzymaj się jej nawet w weekendy. Równie ważne jest określenie godziny zasypiania i stworzenie okna czasowego, w którym śpimy. Dzięki rutynie, organizm przyzwyczaja się do stałych pór spania i wstawania pomagając nam lepiej spać. 

Nawyki przed snem

Odpowiednie przygotowanie przed snem pomaga w szybkim i bezproblemowym zaśnięciu. Co najmniej 30 minut przed położeniem się do łóżka zmień natężenie światła na delikatniejsze i odłóż wszystkie urządzenia elektroniczne. Postaraj się wyciszyć np. czytając książkę, lekko się rozciągając w łóżku lub słuchając relaksującej muzyki. Drobne zmiany kojąco wpływają na organizm, pozwalają się zrelaksować i wysyłają sygnały do organizmu, że pora spać.  

Wdrożenie wszystkich porad jednocześnie może być trudne. Jednak pamiętaj, że możesz zacząć od kilku z nich i pomału wprowadzać następne, aż do momentu stworzenia swoich zdrowych nawyków snu.

Treści powiązane