Zdjęcie przedstawiające księżyc w pełni na tle czysto niebieskiego nieba.

Jak fazy księżyca wpływają na sen?

Karolina Jabłońska
7 czerwca 2021

Wiara we wpływ księżyca na człowieka sięga starożytności. Już wtedy wierzono, że księżyc ma wpływ na ludzkie zachowanie i zdrowie. Bardzo dobrze zostało to udokumentowane w świecie przyrody. Jednak jeśli chodzi o człowieka, to zostało przeprowadzonych zbyt mało badań a ich wyniki są niespójne. Pomimo to, istnieje wiele przekonujących dowodów, że cykle księżycowe, a w szczególności pełnia księżyca, mogą zakłócać sen.

Fazy księżyca

Księżyc oświetlany jest przez słońce i w zależności od tego, gdzie względem siebie znajdują się Słońce, Księżyc i Ziemia, widzimy różne ilości odbitego światła słonecznego. Zmieniająca się perspektywa z Ziemi, sprawia, że codziennie możemy zauważyć inny kształt księżyca. Księżyc w pełni ma kształt pełnego dysku. Następnie każdej nocy kurczy się, aż staje się całkowicie niewidoczny, co określa się jako księżyc w nowiu. Od tego momentu księżyc powoli się zapełnia, aż do osiągnięcia ponownej pełni. 

Pełnia księżyca a sen

Jedno z badań wykazało, że pełnia księżyca wiąże się z gorszym snem, a dokładniej z dłuższym zasypianiem, krótszym snem i ogólną obniżoną jakością snu. Inne badania sugerowały również częstsze przebudzenia w nocy, płytszy sen i opóźniony czas osiągnięcia fazy REM.

Dlaczego księżyc może wpływać na sen?

Istnieje kilka teorii w jaki sposób księżyc wpływa na człowieka i sen. Jedna z nich wskazuje, że może być to spowodowane ilością światła odbitego z powrotem na Ziemię. Zegar biologiczny jest synchronizowany przez poziomy hormonów, powstających pod wpływem cyklu dnia i nocy. Dlatego poziom światła odgrywa istotne znaczenie w regulacji snu. Inne teorie związane są z elektromagnetyzmem i przyciąganiem grawitacyjnym.  

Wpływ księżyca na zdrowie

Wiele mówi się, że księżyc wpływa na osoby z chorobami psychicznymi. W jednym z badań wykazano silny związek między fazami księżyca a cyklami nastrojów u osób z chorobą dwubiegunową. Co więcej, niektórzy twierdzą, że księżyc kontroluje cykle menstruacyjne u kobiet i wpływa na ich płodność. Jednak jak dotąd nie zostało to potwierdzone w badaniach. 

Treści powiązane