Zdjęcie pękniętej plyty marmurowej, na której umieszczone są przybory łazienkowe: na górze kilkanaście patyczków kosmetycznych, obok nich prostokątna drewniana szczotka do mycia. Pośrodku drewniana szczoteczka do zębów. Na dole biały pojemnik z białym proszkiem i szare mydło.

Higiena w ciągu dnia

Karolina Jabłońska
31 maja 2021

Podstawowe zasady higieny osobistej 

Chcesz zminimalizować ryzyko złapania infekcji i zadbać o ogół swojego zdrowia? Sprawdź, czy twoja codzienna higiena jest zgodna z zaleceniami specjalistów.

Regularne kąpiele lub prysznice

Częstotliwość mycia ciała jest sprawą indywidualną. Każdy powinien być w stanie samodzielnie ocenić, czy potrzebuje codziennych kąpieli. Podczas mycia nie tylko usuwasz bakterie i brud z całego dnia, ale również warstwy martwego naskórka. Jego nagromadzenie może prowadzić do chorób skórnych. Dlatego warto włączyć do pielęgnacji również regularne peelingi lub używać do mycia szorstkiej gąbki. 

Obcinaj paznokcie na bieżąco

Nie żyjemy już w czasach prehistorycznych, kiedy długie paznokcie przydawały się w walce z drapieżnikami. Lekarze zalecają, aby nosić je równo przycięte i pamiętać o regularnym usuwaniu brudu pod płytką. Zbyt długie paznokcie lub nagromadzone zabrudzenia mogą prowadzić do infekcji.

Myj zęby i używaj nici dentystycznej codziennie

W idealnym scenariuszu zalecane jest mycie zębów po każdym posiłku. W codziennym życiu nie zawsze jest to możliwe, dlatego za absolutne minimum uznaje się częstotliwość dwa razy dziennie. 

Jednak samo szczotkowanie może nie wystarczyć. Specjaliści radzą, aby po każdym myciu zębów wyczyścić je również nicią dentystyczną. Zabieg pozytywnie wpłynie na kondycję dziąseł i zapobiegnie gromadzeniu bakterii w szczelinach między zębami. 

Nie zapominaj o myciu rąk

Zdrowym nawykiem jest mycie rąk po każdej wizycie w toalecie oraz przed jedzeniem. Jednak nie są to jedyne sytuacje w ciągu dnia, w których powinno się zadbać o ich higienę. Warto wprowadzić zasadę mycia rąk m.in. po wejściu do domu, kichaniu i kasłaniu oraz wyrzucaniu śmieci. W zachowaniu higieny poza domem pomocny będzie płyn antybakteryjny. 

Higiena snu

Jakościowy odpoczynek każdego dnia jest ważnym elementem zdrowia i równowagi organizmu. Postaraj się codziennie przesypiać minimum 8 godzin. Przed snem nie korzystaj z telefonu i wywietrz sypialnię, aby był on jak najbardziej jakościowy.

Treści powiązane